„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Zöld hírek

Az utólagos energetikai felújítások rejtett szén-dioxid-költsége

A fejlődő városokban az utólagos felújítások kulcsfontosságú mechanizmusok, amelyek lehetővé teszik az épületek alkalmazkodását és az új igényekhez való alkalmazkodást. 

A globális környezeti aggodalmak közepette az éghajlati korszerűsítések népszerű stratégiává váltak az épületek javítására, a jobb működési hatékonyság elérésére. A globális dekarbonizációs tervek egész városokra kiterjedő korszerűsítéseket is sürgettek, mint például London esetében, hogy megfeleljenek a polgári céloknak. 

Noha az ilyen fejlesztések jelentősen csökkentik az energiafogyasztást, gyakran rejtett költségekkel járnak; ebben a cikkünkben az utólagos beépítési anyagokban megtestesülő szén és a jövőbeni pazarlás lehetőségét vizsgáljuk.

Az épületek felújítása jellemzően két fő területre összpontosít: az épületszövetre és az épületgépészeti szolgáltatásokra. A mérsékelt éghajlaton található épületekben például előnyben részesíthetik a csökkentett hőveszteséget a jobb szigetelés, a dupla vagy háromrétegű üvegezés és a szigetelt ajtók révén. Az ilyen intézkedések drámaian csökkenthetik az épület energiaigényét, ami alacsonyabb működési szén-dioxid-kibocsátáshoz és a lakók csökkent fűtési költségéhez vezethet.

Az éghajlati utólagos felszerelésekhez használt anyagok, például a szigetelés és az üvegezés szénlábnyomát azonban gyakran figyelmen kívül hagyják. Az ezen anyagok előállításával, szállításával és telepítésével kapcsolatos kibocsátásokból származó szén-dioxid elveszti a hangsúlyt az azonnali energiahatékonyság-növekedés nyomán. 

Sok elterjedt utólagos beépítési anyag korlátozott élettartamú, melyet szintén sokszor figyelmen kívül hagynak. Az optimális energiahatékonyság megőrzése érdekében az épületek gyakori korszerűsítésre vagy utólagos komponensek cseréjére szorulhatnak. Ez a hulladék és az ismétlődő megtestesült szén öröklődéséhez vezet, amint az alkatrészek cserét igényelnek.

A körkörös megközelítés felé

Ennek a kihívásnak a megoldása érdekében a szakértők a körforgásos gazdaság elveinek integrálását szorgalmazzák a klímaátalakítási gyakorlatokba. A körkörös gazdaság célja, hogy az anyagokat a lehető leghosszabb ideig a legmagasabb értékükön tartsa, előnyben részesítve az újrahasználatot és az újragyártást az újrahasznosítással vagy ártalmatlanítással szemben. 

Az épületek utólagos felújításával összefüggésben ez olyan tervezési megoldásokat eredményezhet, amelyek lehetővé teszik a szigetelés egyszerű cseréjét anélkül, hogy károsítanák a környező anyagokat, vagy olyan rendszereket fejleszthetnek ki, amelyek helyben újragyárthatók, azon teljes cseréje helyett. Az ilyen eljárások segítenének csökkenteni a hulladék mennyiségét, miközben minimálisra csökkentenék az ismételt utólagos felszerelésekhez kapcsolódó széndioxid mennyiségét.

Az épület teljes életciklusának figyelembevétele az épületek utólagos felújításának körkörös megközelítésének középpontjában áll. Az építészeknek törekedniük kell a könnyen szétszerelhető és újra összeszerelhető megoldásokra, valamint a tartós vagy könnyen újrahasznosítható anyagok használatára. 

Az alkatrészek moduláris rendszerekkel történő szabványosítása lehetővé teszi a jövőbeni frissítéseket és cseréket jelentősebb felújítások nélkül. Hasonlóképpen, a teljesítmény folyamatos nyomon követése elengedhetetlenné válik a fejlesztendő területek azonosításához. Ezek az adatok aztán megalapozhatják az alkatrészek cseréjével kapcsolatos döntéseket, biztosítva az optimális hatékonyságot az épület meghosszabbított élettartama során.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Míg a körkörös utólagos átalakítások óriási ígéretet hordoznak a fenntarthatóbb épített környezet megteremtésében, bizonyos paraméterek akadályozzák széles körű alkalmazásukat. Döntő tényező az új szerelési technikák, a dekonstrukció és az anyagvisszanyerés terén képzett, magasan képzett munkaerő iránti igény. Az iparág egészét inkább a szétszerelés, mint a bontás gondolkodásmódjával kell megalapozni.

Az átalakításnak túl kell terjednie az építkezéseken. A performatív ellátási láncok fejlesztése fontos az utólagosan beépített alkatrészek újragyártásának és újrahasznosításának támogatásához. Ez teljesen új szakértői szerepkörök létrehozását vonhatja maga után az építőiparban, elősegítve a körkörösebb megközelítést az épület teljes életciklusa során.

A lakástulajdonosok és az épületkezelők oktatása elősegíti a kormányok által a körkörös utólagos beépítési elvek tiszteletben tartása érdekében hozott irányelvek és előírások működőképessé tételét. Míg a körkörös utólagos felszerelések magasabb előzetes költségekkel járhatnak, hosszú távú értéket kínálnak. A körkörösséget előtérbe helyező támogató ösztönzők, szabályozások és frissített építési szabványok segíthetnek közösen kezelni ezeket a kihívásokat.

A körkörös utólagos felszerelések végrehajtásának sürgősségét nem lehet túlhangsúlyozni. Csak Angliában a becslések szerint körülbelül 3 milliárd négyzetméteres falfelület igényel szigetelést. Ha ezt hagyományos módszerekkel teszik, akkor 300 millió köbméter szigetelőanyag keletkezhet, amely végül élettartama végi feldolgozást igényel. 

Körkörös megközelítések nélkül ez a hatalmas mennyiségű anyag valószínűleg hulladéklerakókba vagy égetőkbe kerül, ami jelentős erőforrás-pazarlást és a jövőbeli kibocsátások fő forrását jelenti.

A körkörös utólagos átalakításokra való átállás együttműködést igényel a teljes építőiparban, az építészektől és mérnököktől a gyártókig és szerelőkig. Ehhez támogató szakpolitikai keretekre és innovatív finanszírozási modellekre is szükség lesz.

A lakástulajdonosok és az épületkezelők oktatása elősegíti a kormányok által a körkörös utólagos beépítési elvek tiszteletben tartása érdekében hozott irányelvek és előírások működőképessé tételét. Míg a körkörös utólagos felszerelések magasabb előzetes költségekkel járhatnak, hosszú távú értéket kínálnak. A körkörösséget előtérbe helyező támogató ösztönzők, szabályozások és frissített építési szabványok segíthetnek közösen kezelni ezeket a kihívásokat.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb