„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

A terrakotta újjáéledése a New York-i építészetben: 4 kortárs projekt a város látképében

New York város látképe a régió és az építészeti innovációk és stílusok régi kapcsolatáról szól. A város épített környezetét takaró számos anyag között a terrakotta külön jelentőséggel bír. 

Az agyag alapú anyag az 1800-as évek végétől az 1920-as évekig az épületek kiemelkedő eleme volt, és rövid szünet után a kortárs tervezéssel újjáéledt. Az újjászületés tiszteleg a The Big Apple építészeti öröksége előtt, és részt vesz a fenntartható anyagok mozgalmában.

A terrakotta először New Yorkban vált népszerűvé az 1870-es években. A vonzerejét kettős előnye jelentette: esztétikai sokoldalúság és funkcionális tartósság. Az építészek és építők nagyra értékelték az anyagot annak alakíthatósága miatt, amely lehetővé tette a bonyolult díszítések megformálását, hogy megfeleljen a kor eklektikus követelményeinek. Ezenkívül tűzálló tulajdonságai ideális anyaggá tették egy olyan városban, mely több pusztító tüzet is átélt.

Cass Gilbert Woolworth épület

A terrakotta őrületet nagyrészt az Architectural Terra-Cotta Company támogatta. Egy prominens gyártó, amely 1886 és 1929 között hozzájárult az anyag fellendüléséhez. Ezt az időszakot olyan ikonikus építmények építése jellemezte, mint a Louis Sullivan-féle Bayard- Condict épület, Daniel Burnham és Frederick Dinkelberg Flatiron épülete és Cass Gilbert Woolworth épülete. Ezek az építészeti csodák erős burkolatot építettek a terrakotta potenciáljának szerkezeti integritására és a díszes részletekre egyaránt.

Bár az anyag széleskörű hírnevet szerzett, nem tartott sokáig. A nagy gazdasági világválság a terrakotta fokozatos hanyatlásával járt. A második világháború után, amikor New Yorkban fellendült az építkezés, az anyag feledésbe merült a tégla, az üveg és a beton javára, amelyek összhangban voltak a minimalista és funkcionalista tervezési elvekkel és a költséghatékonysággal. A terrakottával díszített régebbi épületeket folyamatosan csodálták, de az 1970-es évekig nem ösztönözték az anyag újjáélesztését.

Daniel Burnham és Frederick Dinkelberg Flatiron épülete

Ahogy az építészek és tervezők visszaszorultak a korábbi évtizedek markáns minimalizmusával szemben, az építészeti ornamentika ismét megtalálta a helyét a város épített képében. A terrakotta vonzerejét ma széles körben elismerik, az esztétikai megbecsülés, a történelmi tisztelet, és ami a legfontosabb, a fenntarthatósági szempontok vezérlik.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Tartóssága, energiahatékonysága és újrahasznosíthatósága miatt a terrakotta fenntartható választásnak bizonyult New York-i épületekben. Természetes szigetelő tulajdonságai segítik a beltéri hőmérséklet szabályozását, ezáltal csökkentik a fűtési és hűtési energiafogyasztást. 

Mivel helyi forrásból származnak, az ezzel az anyaggal történő építkezés minimálisra csökkenti a szállítási kibocsátást. Élettartamának végén is újrahasznosítható, ami elősegíti a hulladékcsökkentést. A modern építészek újra felfedezik a terrakottát, mint környezetbarát anyagot az épületek burkolására, különösen a nagy teljesítményű falak hatékony esővédőjeként.

Az újralobbant érdeklődés több új, kortárs projektben is megmutatkozik:

A terrakotta, amely New York városi tájképének és építészeti identitásának egyik becses jellemzője, kiállta az idő próbáját. A változó trendek, a fejlődő filozófiák és az épített környezet sürgető igényei révén az anyag visszatérése az áhított kortárs választáshoz sokoldalúságának bizonyítéka. A fenntarthatóság fokozott előtérbe helyezésével a terrakotta lenyűgöző megoldást kínál, miközben növeli a város csábító varázsát.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb