„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

A nádtető visszatér: a hagyományos anyag új, fenntartható megoldásokat adhat

Az ipari forradalom után a nádszál majdnem eltűnt Európa-szerte. Kivételt képez Hollandia alacsony fekvésű és vizes terepe, ahol a nádasok – és ebből következően a nádfedelek – a népnyelv részét képezték. 

Noha az 1960-as, 70-es és 80-as években az életfenntartásról gondoskodtak, a nádfedő nem halt ki az ország iparosodása során, mint más európai országokban.

A holland nádtetők vezették azt a műszaki fejlesztést is, amely elősegítette a kortárs nádfedeles épületek hullámát az építészek körében: a függőleges nádfedelet. Kutatások és kísérletek után a Maas Architecten a Holland Thatching Federation (Vakfederatie Rietdekkers) támogatásával 2002-ben megtervezte és megvalósította az első függőleges nádfedeles házat: nádfedele fedi a falakat, és a ferde tetején áthajlik, a betonszerkezetre tűzve. 

Ez a gorssel-i ház több száz hasonló otthon mintáját adta, először Hollandiában, majd azon túl. Utána tűztesztek és egyéb kormányzati tanúsítványok következtek, amelyek segítettek megerősíteni az anyagba vetett bizalmat.

A tűz csak az egyik nyilvánvaló óvatosságra intő tényező: a víz behatolása és a nedvesség szabályozása szintén aggodalomra ad okot. Fennáll a mikroorganizmusok, például a gombák által okozott bomlás veszélye, bár a nád- és szalmatetők és falak általában ellenállnak a mikroorganizmusok térnyerésének, és kevés karbantartást igényelnek. 

Sok nádtetős hatóság elmondja, hogy a problémák inkább az észleléssel kapcsolatosak, ezek rámutatnak a nádtetők múltbeli élettartamára. A nádtető mögötti légszellőztetés is vitatott, kiemelve a paradigmatikus szakadékot a lélegző anyagokat használó hagyományok és az ipari épületek között; bár a nádfedelek áteresztőképességét sok nádműves és természetes építőipari szakember ünnepli, a szellőzőnyílásokat gyakran beépítik a tervekbe.

Ma Hollandiában évente átlagosan 2500 nádtetős és falú épület készül el – mind új építések, mind helyreállítási- és megóvási projektek. A napirend azonban nem elsősorban a fenntarthatóságról szól. A nádtető vagy fal számos anyagon ülhet, és Hollandiában a nádtető visszatérését jelentősen a holland, magas keresetűek esztétikai vágyai vezérelték, akik hajlandóak voltak felállni az épületekért, nem pedig a fenntarthatósági programért: sok ilyen ház előkelő ingatlanpiaci értéket képvisel.

Ugyanakkor egyre több a függőleges nádfedést használó nagyobb épület, például a 2007-es Möhn + Bouman Felsoord napközi otthon, szállodák, irodák, kis lakóházak, városházák, közösségi központok, természetlátogató központok és szimbolikusan még egy tűzoltóállomás is, amelyet a Van Rooijen Architecten tervezett, és Utrecht külvárosában található. 

A LEVS Architecten Kaleidoskoop projektje2012-ben épült a holland kisvárosban, Nieuwkoopban, és idősek számára kialakított apartmanokat foglal magában, a felső emeleten pedig nádtető található, egy téglából épült kulturális központ, a város könyvtára, egy előadóterem és egy kávézó tetején. A Kaleidoskoop számára az építészeti cég kifejlesztett egy nádtetős burkolatrendszert, amely elsőként kapott tűzveszélyes tanúsítványt.

Egyesek között aggodalomra ad okot, hogy a holland nádtetős építészet milyen irányba tart, és az egyik vezető dán építész szerint a holland színtér mindent megtesz a nádtető építészeti potenciáljának lerombolása érdekében. 

A nádtetők hagyománya Hollandiában nem kifejezetten a fenntarthatóság felé való elmozdulás, hiszen a nádtető az ásványi anyagok széles skáláját – acél, tégla és beton – használó épületekhez készült. Néhány nádfedeles épület kialakítása jó; a legtöbb nem. Úgy tűnik, nagyon kevés kutatás folyik, és egyetlen olyannal sem találkoztam, amely az ország tudományos osztályait érintette volna. A nádtetők kétségtelen ökopotenciálja így az elméleti szinten rekedt.

Woonhuis Lichtenberg Amersfoortban, Hollandiában, a 9graden Architectuur által

Ez alól a közelmúltban kivétel – és egy egyszeri viszonválasz – a Woonhuis Lichtenberg, egy kis ház Amersfoortban, amelyet a fiatal holland-német 9graden Architectuur iroda tervezett 2022-ben. Az egyik igazgató, Yaike Dunselman otthona egy háromszintes ház, mely miniatűr térfogatai, faragásai és kivágásai a legtöbbet hozzák ki az anyag szobrászati ​​lehetőségeit. Az építészek valóban kimaxolták a nádtetőben rejlő lehetőségeit, játékos fonással az ablakok és a gerincvonal körül. 

„Hollandiában évente átlagosan 2500 nádtetős és falú épület készül el. De a napirend nem elsősorban a fenntarthatóságról szól”

Dániában található Európa másik élénk, bár jóval kisebb, kortárs nádfedeles jelenete, amely a dán népi és vidéki építkezés nagy hagyományát folytatja, és a határon át az észak-német Schleswig-Holsteinbe keveredik. Középen Németországgal Hollandiát és Dániát a Watt-tenger köti össze, amely a világ egyik legnagyobb árapály-régiója, amely Hollandia északkeleti részétől felfelé, az északi német partok mentén Közép-Jyllandig tart. Ezeken a tengerparti vízterületeken és bizonyos mértékig a szárazföld belsejében is a nádfedele volt a fő népi anyag, amelyet ma korabeli formában élesztettek újra.

Dorte Mandrup Arkitekter Watt-tengeri központja

A Dorte Mandrup Arkitekter által a nyugati-jütlandi partvidéken 2017-ben elkészült Wadden Sea Center radikális koncepciója és kivitelezése nemcsak függőleges nádtetőt helyezett el a dán építészeti térképen, hanem szobrászati ​​érzékenysége is összekapcsolta az építészetet a tájjal. Jütland nyugati partja mentén – ahol a dánok és a németek nyaralnak – számos csúcsminőségű példa található, például Hollandiában; az ünnepek és azok burkolt mindentől való menekülésük nagy ösztönzést adtak egy vidéki romantikához kötődő anyag használatához. 

Ezek közé tartozik a Norrøn Architects Åstrup Have 2020-ból, a regionális népies Haubarg hosszú ház beton átdolgozása, valamint Jan Henrik Jansen és Marshall Blecher Nieby Crofters Cottage tavaly befejezett restaurálása Észak-Németországban, amely a nádtetőt a régi és az új keverékébe integrálja. anyagokat.

A nádtető vonzerejének legtisztább példája a csúcskategóriás nyaraló, a Lanserhof Sylt 2022-ben épített privát wellness-üdülőhelye Syltben, a Jütland melletti egyik német szigeten, amely a gazdagok játszótereként ismert – Németország saját Hamptonsában. 

A Christoph Ingenhoven „szuperzöld” építész által tervezett egészségügyi komplexum Európa legnagyobb, 7100 négyzetméteres nádtetőjével büszkélkedhet, az üvegezett függönyfalak fölé nyúló masszív túlnyúlásokkal. Ingenhoven központi szerepet játszott Németország csúcstechnológiás vállalati fenntarthatósági iparában. Messziről nehéz kiolvasni gyakorlatának nádtető felé fordulását, mint egy felületes látványt, és bár jót tesz az építkezés során alkalmazott nádfásoknak, eltereli a figyelmet a nádtető mélyebb fenntartható lehetőségeiről.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A dán és észak-német magánházak kis mértékben segítették a növekvő kutatási és tudásbázist, támogatva a szélesebb körű bioalapú anyagok mögötti lendületet. A figyelemre méltó projektek közé tartozik a Vandkunsten modern hínárháza, mely 2013-ban épült Læsø szigetén és a House Arkitekter légáteresztő háza, a Det Åndbare Hus 2019-ből, amely függőleges nádtetőt tartalmaz, és egyben a miscanthus (elefántfű) tesztelését is reprezentálja.

Hollandián és Dánián kívül számos előkelő példa van nádfedeles épületekre, amelyek az elmúlt évtizedben készültek el, köztük a svédországi Naturum Tåkern látogatóközpont, amelyet a Wingårdhs tervezett 2012-ben. A Tåkern-tó szélén ülve, a Naturum nádtetővel díszített, melyben a durva organikus szálak szobrászati ​​jelenlétet és fizikaiságot sugároznak. 

Architype UEA Enterprise Center a Kelet-Anglia Egyetemen az Egyesült Királyságban

Az építészek nyilvánvaló kapcsolatot teremtettek a természeti központok és a természetes anyagok között, és ezzel nincsenek egyedül. Tåkernt Guinée Potin 2013-as Beautour Biodiverzitási Központja követte, Bretagne Atlanti-óceán partján. A nádtető szobrászati ​​elemei itt is előtérbe kerülnek, bár a Beautour vonalai íveltek és organikusak az éles szögekhez képest. Az Egyesült Királyságban az Architype UEA Enterprise Center 2015-ben a természetes anyagok kirakata, amely nádfedeles kazettás panelrendszerrel rendelkezik az épület felső felülete körül.

Az, hogy ezek a projektek mennyire fenntarthatóak, nyitott kérdés. Az Enterprise Center lenyűgöző teljesítményadatokat halmozott fel ennek vizsgálatára. Az Egyesült Királyság „legzöldebb épülete” azonban nem vitte előre azt, ami egyesek szerint a nádfedele nagyobb zöld ígérete jóhiszemű szigetelőanyagként – az Enterprise Center a nádburkolat mellett szigetelést is tartalmazott, annak ellenére, hogy a 300 mm vastag nádtető az U-értéke megegyezik egy szigetelt fallal. 

A nádtető építésével kapcsolatos kutatások kezdik meghozni a gyümölcsét. Dánia legnagyobb stúdiója, a Henning Larsen megkezdte a bioalapú anyagok beépítését portfóliójába, beleértve egy kiterjedt nádfallal rendelkező iskolát is. A Sundby School félkör alakú, teljes külső homlokzata egy megemelt első emeleti függőleges nádfallal rendelkezik. Elsősorban fából és különféle bio-alapú anyagokból, köztük szalmapanelekből és hínárból épült, ez az a pont, ahol jelenleg a nádtető fenntarthatósági útja áll. 

Meddig viszi Henning Larsen ezt az új nádfedeles és bioalapú irányt? Jakob Strømann-Andersen, a cég innovációs és fenntarthatósági igazgatója lélegzetelállító nyilatkozatában kifejti: „Tudjuk, hogy nem várhatjuk meg, hogy a politikai döntéshozók előmozdítsák a zöld napirendet; Elsősorban a tervezési döntéseink súlyával kell szembenéznünk, meg kell változtatni a gyakorlatunkat, javítani magunkat, és tovább kell nyomnunk az iparágunkat.” 

A Woonhuis Lichtenberg Amersfoortban, Hollandiában, a 9graden Architectuur által épült 2022-ben, egy egykori kórház helyén, a Veluwe-erdő szélén. A ház a környező természeti környezetből merít inspirációt; a tervezési előírások azt diktálták, hogy a területen történő fejlesztések nem helyezhetők el egyszerűen máshol. Reagálniuk kell a hely sajátos jellemzőire és minőségére. 

A lesarkított homlokzat nádtetőből készült: modern, szoborszerű forma, amely hagyományos anyagban valósult meg. A nádfedeles tér egy fával burkolt földszinti alap fölött helyezkedik el, nagy ablakok körül. A dekoratív nádfonatokat szakember készítette, és gondosan megtervezték, hogy az ereszpanelek és az ablakpárkányok elhagyhatók legyenek. A ház szerkezete fából készült, a szobák belül fenyővel vannak bélelve, beleértve a falakat, a konyhát, az étkezőasztalt, az ágyakat, az íróasztalokat és a lépcsőket. Az anyagok, belül és kívül, természetesen öregednek, patinásodnak, és a ház jól szigetelt az energiafelhasználás minimalizálása érdekében.

Henning Larsen Sundby Iskola Nykøbing Falsterben, Dániában
A Sundby Iskola Nykøbing alaprajza

A 2023-ban épült Sundby School Nykøbing Falsterben, a Henning Larsen projektje Dániában. Ez az új általános iskola az első Dániában, amely megkapja a Nordic Ecolabelt, a régió hivatalos fenntarthatósági tanúsítványát, amely az energiafogyasztás, a beltéri klíma és a fenntartható anyagok használatának számos paraméterén alapul. A tanúsítás egy része a nádtetős homlokzatnak köszönhető, amely az épület körrajzát veszi körül. 

Az iskola, amely körülbelül 580 diák befogadására alkalmas, egy védett játszóteret vesz körül; néhány terem befelé néz, míg mások a környező tájra. A város szélén elhelyezkedő kialakítás kihasználja az iskola természetközeliségét, és célja, hogy kapcsolatban legyen a szabaddal – az iskolában nincs kerítés, a diákok pedig felfedezhetik a környező környezetet. 

A lejtős tető a talajszintet érinti, és a nyilvánosság számára megközelíthető; az új iskola olyan tereket is tartalmaz majd, mint például egy könyvtár, egy kávézó, valamint sport- és zenei létesítmények, amelyek az iskolai órák után a helyi közösség rendelkezésére állnak.

A Beautour Biodiverzitás Központ bővítése La Roche-sur-Yonban, Franciaországban, a Guinée*Potin Architectes végezte2013-ban. A francia építészek építették a múzeumot és a biodiverzitási központot, és tíz év után az építészek további átalakításokat hajtanak végre a nyugat-franciaországi helyszínen. 

Beautour Biodiverzitás Központ bővítése La Roche-sur-Yonban, Franciaországban, a Guinée*Potin Architectes által

A Potager Extraordinaire (Extraordinary Vegetable Garden) projekt egy oktatási és üzemelő gazdaságot, üvegházakat és egy ösvényt tartalmaz a területen. Az új gazdasági épületek favázas és feketére pácolt faburkolatúak. A tetők részben nádfedeles, részben hullámos polikarbonátból készültek, a helyi mezőgazdasági épületeket összefoglalva. A tető egy sor fotovoltaikus panelt is hordoz.

A projekt fő szempontja a látogatói forgalomnak a helyszín ökológiájára gyakorolt ​​hatásának mérséklése, és a vizes élőhelyeken és más sérülékeny ökoszisztémákban korlátozottak a beavatkozások. Az útvonal ehető növények kertjein, botanikai gyűjteményén és intenzív biogazdálkodásra használt földterületen halad keresztül.

Forrás: www.architectural-review.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb