„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

A minaretek építészeti, kulturális és vallási jelentősége

Az iszlám építészetet régóta elismerik, mint az egyik legjelentősebb és legbefolyásosabb tipológia, amely a vallás alapvető tanításait és hiedelmeit szerkezetekké alakítja. Az iszlám világ építészetének egyik legszembetűnőbb jellemzője a belső terekre való összpontosítás. Akár a belső elrendezés módszeres megszervezése a természetes fény és szellőzés kihasználása, akár a díszítések bonyolult részletezése faragványok és festmények révén, a külső és belső kontraszt mindig érezhető. Azonban egy sajátos építészeti vonás dacol a szerény homlokzatok normáival, és az iszlám jelenlétének határozott vizuális kijelentéseként ékelkedik. A minaret jellegzetes szerkezete megerősítette jelenlétét, mint fókuszpont, amely a vallás legszentebb teréhez vezeti az embereket. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a minaretek használatának okait, és azt, hogy hogyan alakult funkciója kulturálisan és építészetileg.

A tipikus mecset építészete egy nyitott udvarból, egy árkádból, egy imateremből és egy minaretből áll. A kupolás szerkezet magában foglal egy Qibla falat (a Mekka felé), egy mehrabot, egy félköríves rést, amelyet a mecset imámjának helyeztek el az ima és a minbar vezetésére, és egy emelt ülést az imám számára. Az istentiszteleti helyként betöltött vallási funkciója mellett a mecset kulturális és társadalmi értéket képvisel, mivel helyet biztosít a társadalmi összejöveteleknek, az oktatásnak, és a jótékonykodásnak.

Az iszlám legkorábbi időszakaiban az imahívást vagy Athan-t a mecset legmagasabb pontján adták elő, és mivel az emberek nem rendelkeztek technológiai eszközökkel, hogy felerősítsék az Athan elérhetőségét, a mecset építészetét és elhelyezkedését nagyban befolyásolta a hang terjedése. A görög őrtornyok ihlette, amelyről úgy tartják, hogy az egyik első minaret-szerű építmény, amelyet felépítettek, az építők elkezdték a mecsetek szomszédságában lévő hasonló építmények felállítását, így a müezzin magasabb platformot kapott. Egyes tudósok úgy vélik, hogy a toronyszerű szerkezetek építésének inspirációját Szíria ősi templomtornyaiból vették át.

A történelem során a minareteket különféle formákban és magasságokban építették, a vastag, négyzet alakú szerkezetektől a vékony, spirális rámpákig. A minaret négyzet alakú alapja a mecset sarkához van rögzítve, és ahogy a szerkezet felemelkedik, négyzet alakú, hatszögletű, nyolcszögletű vagy kör alakú verem sorozattá változik, erkéllyel és fülkével. A csúcs felé a minaretet nyitott platformként hagyják, vagy kupolával vagy kúpszerű elemmel lezárják. Szerkezeti és vizuális jelenlétük kiemelése érdekében a torony legmagasabb része, legyen az maga a szerkezet vagy a teteje, erősen faragott, festett vagy fényvisszaverő anyaggal díszített.

A mecsetek legfeljebb 6 minarettel rendelkezhetnek, a mecset méretétől és a környezettel szembeni láthatóságától függően. A hozzáférést illetően a müezzin külső vagy belső lépcsőn keresztül is elérheti a legmagasabb szintet. Bizonyos esetekben, mint például az iraki Samarra Nagy Mecset, más néven Malwiya, maga a szerkezet egy nagy minaret, amelyet spirális rámpa zár körül.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A világ legrégebben szolgáló minarete a Kr. U. 727-ből származik, egy monolitikus négyzet alakú torony Tunéziában, a Kairouan mecsetben. Az UNESCO Világörökség részét képező tunéziai Kairouan városában található a mecset, amelyet Uqba mecsetének is neveznek, Észak -Afrika egyik legnagyobb iszlám műemléke. Négyzet alakú minarete az északi homlokzat közepén épült, ellentétben a mecset sarkánál szokásos elhelyezésével. A szerkezet 31,5 métert emelkedik, alapja 10,7 méter mindkét oldalon. Három szintből áll, tetején egy kis bordázott kupola található. A törmelékkőből épült torony 129 fokos lépcsővel rendelkezik, amely csak a belső térből érhető el. A torony udvarra néző oldalát ablakok szúrják ki, amelyek fényt és szellőzést biztosítanak a térbe.

Manapság az építészek túlmutattak a minaret funkcionális szükségletén, és az iszlám vallás építészeti bélyegének tekintetik, anélkül, hogy feszegetnék a már kialakult elveinek határait. Számos környezeti, strukturális és kormányzati kényszer megváltoztatta a “tipikus mecset” építészeti tipológiáját, és megszüntette néhány hagyományos jellegzetességét, például a kupolákat, árkádokat, udvarokat és minareteket. Ezzel szemben a külső korlátok nélküli esetek lehetővé tették az építészek számára, hogy kihasználják a minaret szimbolikus jelenlétét, és kreatív vászonként használják fel az épület funkciójának mai környezetben történő kiemelésére. A felhőkarcolókéhoz hasonló méretek mellett a minareteket kulturális látnivalóként újragondolták, panorámás kilátófelületekkel és vizuális utalásokkal az iszlám vallására.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back to top button