„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Zöld hírek

A Material Cultures az erdei hulladékot fenntartható lapanyagokká alakítja át

A V&A múzeum 2024-es Make Good telepítő-, tervező- és kutatóstúdiója számára a Material Cultures alternatívákat dolgozott ki rétegelt lemezre és OSB-re, amelyek az alulhasznált erdei erőforrásokból, például fenyőtűkből és nyírfakéregből készülnek.

A Woodland Goods projektet a V&A Make Good: Rethinking Material Futures programja számára fejlesztették ki, amely a természetes, megújuló anyagok tervezési és építészeti felhasználását vizsgálja.

A Material Cultures felkérést kapott, hogy vizsgálja meg, hogyan tudnák a brit erdők az építőipart környezetbarát anyagokkal ellátni a szokásos feldolgozott faanyagon túl. A stúdió három kevéssé használt anyag természetes tulajdonságainak kiaknázására összpontosított: a kéreg, a természetes lignin ragasztó és a fenyőtűk. 

A Material Cultures együttműködött az Evolving Forests erdőszakértőkkel, hogy azonosítsák a projekthez megfelelő fafajtákat, míg az Erthly gyártó segített az anyagokat olyan termékekké alakítani, amelyek a rétegelt lemez vagy a forgácslap alternatívájaként használhatók.

Az egyik probléma, amelyet a stúdió a kutatás során azonosított, a tűlevelű fák megbízhatósága volt az építőiparban, ami olyan monokultúrás erdőgazdálkodáshoz vezethet, amely károsítja a biológiai sokféleséget, kimeríti a vízrendszereket és elpusztítja az őshonos fajokat. A tervezők egy másik megközelítést javasoltak, amely a legtöbbet hozza ki a megújuló és biológiailag változatosabb erdőkből kitermelhető változatos építőanyagokból.

A kiállításra készült panelek egy része ezüst nyír- és vörösfenyőkéregből készül, amelyek természetes vízálló tulajdonságokkal rendelkeznek, így burkolatként is használhatók. A tömör lemezeket úgy állítják elő, hogy a kéregcsíkokat váltakozó irányban rétegeznek, mielőtt összenyomják és felmelegítik őket. Ez a folyamat aktiválja a kéregben lévő lignint, amely természetes ragasztóként működik, és magához köti az anyagot.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A stúdió kísérletezett kéregforgácsokkal és fenyőtűkkel is, amelyek nem reagáltak a hőre és a nyomásra, ezért ehelyett biogyantákkal kombinálták kompozit lemezanyagok előállítására.

A kérget jellemzően talajtakaróként, bioüzemanyagként vagy komposztálva adják el, míg a fakivágás után lebomló fenyőtűk túlzottan savassá tehetik a talajt az egyfajú erdőkben. Ezeknek az anyagoknak a felelősségteljes betakarítása és gyakorlati célba juttatása az építőiparban elősegítheti olyan ellenálló erdők létrehozását és kezelését, amelyek képesek túlélni az éghajlatunkat jelenleg érintő változásokat.

A prototípus lapanyagokat 2025 őszéig a V&A kiállításon mutatják be, a Material Cultures néhány kísérletével és a stúdió kutatásait dokumentáló filmmel együtt.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb