A környezetbaráti biopolimerek mezőgazdasági előállítása
Oldalunk korábbi cikkében már szó volt arról, hogy a fosszilis energiahordozókkal való takarékoskodás, de főleg a hulladékproblémák csökkenése miatt milyen nagy környezetvédelmi jelentősége van a biopolimer csomagolóanyagok elterjesztésének. A kétségtelenül nagy környezetvédelmi előnyök mellett nem szabad arról sem elfelejtkezni, hogy a mezőgazdaságnak mint alapanyag-termelőnek is fontos szerepe lehet a biopolimerek nagyobb mértékű elterjesztésében. Minthogy a mezőgazdaság termeli meg a biopolimerek előállításához szükséges alapanyagot, így az agrárágazat komoly bevételi forráshoz juthat, egyben a mezőgazdaságban új munkahelyek teremtődhetnek meg.
A mezőgazdaság e csomagolóanyagok (azaz a biopolimerek, ill. azok kombinációi) előállításához szükséges alapanyagot (keményítő, cellulóz, búzaglutén, tejsav, kazein stb.) nagy mennyiségben és folyamatosan képes előállítani. Külön előny, hogy a gyengébb minőségű terményeknek és melléktermékeknek is ezáltal felhasználási lehetőséget nyújt. Elsősorban a gabonalapú keményítőre számíthat a hazai „bioplasztik-ipar”, de a rostnövények (len, kender) is fontos alapanyagnak számítanak. Ez utóbbival kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy a szintetikus kompozitokból főleg a járműipar és építészet használ fel sokat. Ezek az anyagok nem környezetbarátok, minthogy bennük anyagerősítésre üveg- és szénszálak találhatók. Ezek a rostok környezetbarátokkal helyettesíthetők úgy, hogy a kompozitokba természetes rostokat (kender- és lenszálakat) visznek be.
Ezen az alapon a közeljövőben számolni lehet a teljesen természetes alapú kompozitok (tehát biopolimer + természetes rostok) megjelenésével is. Ezért miként a keményítőhozam fokozása a növénytermesztésben eddig is fontos feladat volt, a rosthozam javítása is előtérbe került, a termesztéstechnológiák korszerűsítése mellett.
Hazai és EU-s szinten egyaránt főleg kukoricakeményítőből, kisebb mértékben burgonyakeményítőből nyerik a PLA rövidítésű politejsav-alapanyagot. A kukorica mint csomagolóipari alapanyag az USA-ban is az első helyen van a biopolimerek gyártásában. Egy Nebraskában működő gyárban pl. évente 350 ezer tonna (!) kukoricát dolgoznak fel annak szénhidráttartalmából tejsav előállítására. A politejsavat (PLA) baktériumos lebontás révén nyerik. Nagy előnyt jelent, hogy az előállításhoz közönséges, tehát másodosztályú kukorica is megfelel, azaz nincsenek különleges minőségi követelmények. A gyár által kibocsátott műanyag szemcséket, granulátumokat különböző gyártók vásárolják fel – kölcsönösen jó bevételekhez jutva.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A környezetvédelmi és mezőgazdasági előnyöket látva nem lehet kétségünk afelől, hogy a biomassza alapú, természetes úton lebomló biopolimerek fényes jövő előtt állnak. Szakértői becslések szerint a biopolimerek 300 ezer tonnás piaca 2011-re elérheti az 1 millió tonnát, azaz háromszoros mértékű piacbővüléssel lehet számolni. Ez pedig a mezőgazdaság számára nagy lehetőséget kínál, egyben komoly kihívást jelent.
Dr.Kölcsei Tamás
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el