„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Lengyelország fehér aranya: a világ egyik legnagyobb adaptív újrafelhasználási projektjének története

A Lengyel Köztársaság több ezer éves földrajzi területtel és kulturális törzsekkel büszkélkedhet. Városai stílusok egész spektrumát tükrözik, a román építészettől a gótikus újjáéledésig és a posztmodern lakó- és kereskedelmi struktúrákig. Az országban egyedülálló domborzata és gazdag városi szerkezete mellett 17 UNESCO Világörökség része is megtalálható. Egy hely azonban nagyban kiemelkedik a többi közül, és királyi státuszt adott az országnak. A Malinowka-patak alatt, Krakkó déli városrészén kívül, a világ egyik legrégebbi és legnagyobb kézzel vésett földalatti bányája, amely mára kiterjedt, all inclusive komplexummá alakult át. A természetes gyógyító egészségügyi központtól a templomig és a földalatti bungee jumping platformig ez a kolosszális adaptív újrafelhasználási projekt a Wieliczka sóbánya.

A „Lengyelország hét csodájának egyike” néven ismert wieliczkai sóbánya a közép-neolitikus időkből származik. A régészek majdnem 5,5 ezer éves őskori sóműveket fedeztek fel, ahol az akkori Wieliczka lakói sóoldat-szerű anyagot gyűjtöttek a felszíni forrásokból, és tűz hevében elpárologtatva sót hoztak létre. Több száz évvel később, a túlzott sós főzés és étkezés kiszárította a sós forrásokat, ami arra kényszerítette a lakosokat, hogy kutakat építsenek, hogy mélyebbre jussanak, és hozzájussanak a maradékhoz. Röviddel a kutak ásása után az emberek felfedezték a kősó első blokkját, amely arra ösztönözte őket, hogy még mélyebbre ássanak és új értékes nyersanyagot fedezzenek fel.

A só felbecsülhetetlen értékű nemzeti kincs lett, és a wieliczkai bánya festői földalatti földtani szerkezetét sehol máshol a világon nem találták meg. A tizenharmadik század második felében Wieliczkát Lengyelország legnagyobb sótermelőjeként ismerték el, ezért nevezték el Magnum Sal (Nagy Só) néven. Olyannyira, hogy a só eladásából származó nyereség az összes lengyel korona kincstári bevételének harmadát tette ki.

Sok munka, találékonyság és kreativitás folyt le ezekben a bányákban. A tizenötödik század végéig a sót 64 méterrel a talajszint alatt bányászták, ami a mai I. szint. A bánya minden évszázaddal egyre nagyobb lett, és Európa egyik legnagyobb cégévé vált, saját menzával és alkalmazotti menedékekkel. A 17. században a bányát már három szinten tárták fel, a fölötte lévő várostervezés figyelembevételével. Néhány évtizeddel később új módszereket, berendezéseket és turizmust vezettek be a bányába, látogatókkal és magas rangú politikusokkal együtt, akik a 20. századig fenntartották a komplexum nagyszerűségét.

A második világháború után, amikor a sótermelés elérte tetőpontját, és a világ minden tájáról érkező emberek tudatosították a hely történetét és kulturális jelentőségét, a bánya fenntartása kihívássá vált. Bár sok haszonnal járt, a kormány és a közigazgatás fő célja a hely megőrzése volt a jövő generációi számára, és ez az ötlet lassan egyre nehezebben valósítható meg napjainkban. 1964-ben a kilenc szintes bányát, 327 méterrel a föld alatt, már nem használták kősó-bányászatra, helyette az elpárologtatott só ipari előállításához folyamodtak. 1978-ban az UNESCO felvette a helyszínt a kulturális és természeti örökség világörökségi listájára, 1996-ban pedig döntés született arról, hogy Wieliczkában határozatlan időre megszüntetik az ipari sótermelést, és egy más tevékenységre nyitják meg a lélegzetelállító helyet.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Mi maradt hát azokból a helyekből, ahol egykor sót nyertek? Mivel Wieliczkában már nem bányásznak sót, annak kamráit és folyosóit jelenleg restaurálják, és turista látványosságként előadásokra, fizikai gyógyításra, imádságra és királyi bankettekre bocsátják rendelkezésre őket. A a bányászok ma is a helyszínen dolgoznak, só feltárása helyett a történelmi nevezetesség megőrzésén. Több mint 700 év alatt 26 tengelyt ütöttek Wieliczkában. Valójában a labirintus olyan hatalmas, hogy a látogatók csak az egész 2 százalékához férnek hozzá.

A helyszínen található egyik legfontosabb létesítmény egy gyógyüdülő. Az orrmelléküregek és a torok krónikus betegségeiben, asztmában, hörghurutban és tüdőgyulladásban szenvedő betegekre nagyon jó élettani hatással van a földalatti mikroklíma. A bányán belüli levegő egy sor sófolyosón halad keresztül, amelyek megtisztítják a felszínen lévő szennyeződéseket. 2019-ben és 2020-ban COVID-19 betegek is látogatták a wieliczkai sóbányát, hogy kezeljék a tüdejüket.

Az immár többcélú bánya minden kamrája egyedi funkcióval és térbeli elrendezéssel rendelkezik, amely elmeséli a bánya kialakulásának történetét és minden emberét, aki valaha belépett oda. Némelyiket pazar csillárokkal díszített helyszíneként használják, míg másokat rendkívüli kápolnákká vagy tavernákká alakítottak át. Egy 36 méter magas kamrát használnak a világ első földalatti bungee jumping platformjának. A látogatók két különböző útvonalat választhatnak, a turisztikai utat, amely a fent említett kamrákon keresztül vezeti őket, akár a bányászok útvonalát, ami egy kihívásokkal teli expedíció, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy vándoroljanak a földalatti sólabirintusokon és bányászati ​​tevékenységeket végezzenek. A bankettermekként, rendezvényhelyszínekként és kápolnákként használt kamrák falai és mennyezete nyers, természetes állapotukban maradt, és kristálycsillárokkal és fapadlóval egészítik ki. Néhány kamrában, például a Szent Kinga-kápolnában évszázadokkal ezelőtt dolgozó bányászok készítettek sószobrokat és padlódomborműveket állítottak ki.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb