A klíma-felmelegedésre való felkészülés jegyében
A növényeknek fel kell erre készülni
A klímaváltozásra való alkalmazkodásban a mezőgazdaságra is nagy kihívások várnak, ami főleg a klímaváltozásra rugalmasan reagáló növényfajták alkalmazásán alapszik. Ezektől a klímaváltozásra „rugalmasan” reagáló fajtáktól joggal elvárható a szárazság és magas hőmérséklet okozta stresszekre való nagyfokú tolerancia. A CGIAR (Nemzetközi Mezőgazdasági Kutatás Konzultatív Csoportja) kutatóinak számos „klíma-rugalmas” fajtát sikerült előállítani. A molekuláris biológia eszközeivel a vad növényekkel rokon növények számos előnyős tulajdonságát tudták a termesztett fajtákba bevinni. Másrészt nagyobb mértékben építik be a növénynemesítési kutatás gyakorlatában a hasznos helyi ismeretekkel rendelkező gazdák tapasztalatait. A trópusosokon több mint 50 szárazság-toleráns fajtát állítottak elő a CIMMYT (Nemzetközi Kukorica- és Búzanemesítő Központ) kutatói. Ezeket már 1 millió hektáron termesztik. A kukoricanemesítőknek sikerült a szárazság-toleranciával kapcsolatban a molekuláris genetikai térképet megismerni. Az IITA (Trópusi Mezőgazdaság Nemzetközi Intézete) kutatói olyan korai és extrakorai kukoricafajtákat állítottak elő, melyek akár Nyugat-Afrika szavannáin is teremnek. Az ICAR (Nemzetközi Mezőgazdasági Központ a Száraz Területeken) nemesítőinek szintén sikerült a szárazsággal szemben nagyfokú toleranciát mutató árpafajtákat előállítani. Ugyancsak a trópuskon végzett kutatások eredményeként – közel negyedszázados munkával – olyan szárazság-toleráns babfajtákat állítottak elő, melyek súlyos szárazságban is 600-750 kg/ha termésátlagra képesek – a hagyományos ottani fajtáknál kétszeres termésátlagot mutatva. Ismeretes, hogy magas hőfokon a legyengült növényeket a kártevők, a kórokozó szervezetek még súlyosabban károsítják. A CIP (Nemzetközi Burgonyaközpont) kutatói egy szimulációs modellt fejlesztettek ki a legveszélyesebb betegségre, a burgonyavészre. A modell segítségével a klímaváltozásból eredő hőmérsékleti és csapadékváltozás hatására a burgonyavész támadásának súlyossága előre jelezhető. A virusvektor levéltetvek és üvegházi molytetvek klímaváltozástól függő várható elterjedésére is kidolgoztak szimulációs modelleket.
A szárazságra való felkészülés
A klímaváltozással járó fokozódó szárazságra való felkészülés során a víztakarékos öntözési módok további elterjesztése várható. Európai szemmel megmosolyogtató az az Afrikában javasolt primitív módszer („vödör és csepegtetés” néven), amikor egy magasan tartott vödörből a csövekbe folyt víz szétoszlik a parcellákon. A növények így lényegében egy „lassú kibocsátású” rendszer révén jutnak az éltető vízhez. A csepegtető öntözésnek köszönhetően a Sahel-övezetben nagy értéket képviselő zöldség- és gyümölcsféléket lehet termeszteni. A száraz vidékeken a talajban lévő gyér csapadék megőrzéséhez a közismert „zéró-művelés” (no-tillage) alkalmazása elengedhetetlenül fontos, miként a növényi maradványok talajban való megőrzése is. Mindezek nemcsak a talajnedvesség megőrzését segítik elő, de a gazdáknak számottevő üzemanyag-megtakarítást is eredményeznek. És akkor még arról nem is szóltunk, hogy a bolygatatlan (tehát talaj-megmunkálási műveletekkel nem zavart) és növényi maradványokban gazdag talaj kevesebb CO2-t bocsát ki. A növényi maradványokkal való takarékos gazdálkodás egyik módja azok talajtakarásra való alkalmazása (a közismert mulcsozás). Az előzőekben ismertetett gyakorlat alkalmazása Afrika száraz vidékein életfontosságúnak számít, melyekkel azonban Európában is a klímafelmelegedés fokozódásával mind jobban számolni kellene. Az elsivatagosodás fenyegetése egyre jobban ezekre a módszerekre hívja fel a figyelmet.
GMO-növények a klíma-felmelegedés ellen?
Az előzőekben olyan módszerekről volt szó, melyek főleg a növények klíma-felmelegedésre való rugalmas reagálásán alapszanak. És itt főleg a szárazságsújtott Afrikára vonatkozó példák szerepeltek. Ettől az irányvonaltól és a száraz kontinenstől elszakadva öreg kontinensükre visszatérve egészen más – bizonyára a környezetvédők többségének felhördülését kiváltó – példákkal rukkoltak elő dán kutatók. Véleményük szerint GM-növényekkel is lehet küzdeni az éghajlat- és környezetvédelemért – ez derült ki a dán Élelmiszer Minisztérium által közzétett globális jelentéstől. „GMO –mi tudjuk használni” c. jelentés szerint a GM-növények előállítása potenciálisan segít csökkenteni az üvegházhatású gázok – főleg a CO2 – kibocsátását. A GM növények jobban ellenállnak a változó éthajlati feltételeknek. A GM növényekről közismert, hogy a gazdálkodók velük ugyanakkora hozamot képesek elérni kevesebb peszticid-felhasználás mellett. A világ szántóterületének 8 %-án termesztenek GM-növényeket. „Nem lenne bölcs dolog, hogy elfelejtsük a géntechnológiát, ha esetleg segít megoldani az előttünk álló kihívásokat most és a jövőben, például az éghajlat, a környezet és az élelmiszer-ellátás terén” – jelentette ki a dán mezőgazdasági miniszter. A dánok bíznak a hatóságok éberségében, nevezetesen abban, hogy a géntechnológiával módosított szervezetek nem fognak káros hatást gyakorolni a környezetre és az egészségre. A miniszter szerint az európaiak 20 %-a tévesen gondolja, hogy az emberi génekben is változás következhet be, ha géntechnológiával módosított élelmiszereket fogyasztanak. „Nehéz lehet nyomon követni a hamis tényeket és számokat, …sok mítosz forog közszájon, de remélem, hogy ezek közül néhányat meg lehet szüntetni naprakész tudással és vitával” – próbálta a közvéleményt a dán miniszter megnyugtatni. De hogy sikerült-e – nem tudjuk.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Írta Dr. Kölcsei Tamás szakértőnk
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el