Ha a bankok lenullázzák magukat, hogy lesz ebből lakáshitelezés
Nem mintha gyásznapot kellene tartanunk a Magyar bankok helyzete miatt, de kétségkívül éreztetni fogja kőkeményen az ügyfelek zsebén a negatív változás.
Egyre rosszabbra fordul a hazai bankok helyzete, a közeljövőben ugyanis regionális versenyképességi előnyük elvesztése miatt anyabankjaik várhatóan kevesebb forrást biztosítanak majd számukra – állapítja meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán publikált stabilitási jelentése. A versenyképesség romlásának fő oka a bankadó, a kilakoltatási moratórium tartós fenntartása és az erős svájci frank. Mindez azt a veszélyt hordozza, hogy a magyar bankrendszer nem lesz képes támogatni a gazdasági fellendülést, ehhez ugyanis arra lenne szükség, hogy a pénzintézetek hitelezzenek, források híján azonban erre nem lesz módjuk.
Idén szeptemberben már 17 bank volt veszteséges, ami mérlegfőösszegüket tekintve a bankrendszer 25 százalékát jelenti, 2009 végén ez az arány 5 százalék volt. A bankok szeptemberben kimutatott vesztesége 100 milliárd forint volt, és ebben még nincs benne a bankadó második fele, amit decemberben kell befizetniük a pénzintézeteknek.
A bankok eszközarányos nyeresége a tavaly év végi 13-ról 2-2,5 százalékra esik év végére az MNB várakozása szerint, sőt lehet, hogy a konszolidált nyereség nulla százalékra jön ki, mert a bankok többségéhez tartozó pénzügyi vállalkozások lehúzhatják az eredményeket. Az MNB szakértői emellett hangsúlyozzák, hogy az említett veszteség az egész bankrendszerre vonatkozik, a rendszeren belül azonban jelentős és növekvő eltérés van a bankok között: egy kis csoportjuk nyereséges marad, a többinek pedig növekszik a vesztesége. Az MNB ugyanakkor hangsúlyozza azt is, hogy az említett negatív hatások nem veszélyeztetik a pénzügyi stabilitást, mivel a hazai bankok tulajdonosi háttere erős, és tőkeellátottságuk is megfelelő.
Így nem hárítja át a bankrendszer a bankadót
A hitelkamatokat és a díjbevételeket 7-8 százalékban emelték a bankok meglévő ügyfeleiknél, amivel kis részben kompenzálták az erős svájci frank miatti értékvesztés vagy a bankadó miatti veszteségüket. Azt nagyon nehéz megállapítani, hogy pontosan melyik negatív hatás milyen arányban ösztönözte a bankokat ügyfeleik továbbterhelésére, az viszont biztos, hogy mind a hitelezési veszteségek, mind a bankadó nagyon súlyosan érintette a bankokat, ennélfogva az ügyfelek a megnövekedett terhekben részben valószínűleg a bankadót fizetik.
Ez megkérdőjelezi azt a kormányzati álláspontot, hogy a bankok nem fogják továbbhárítani a lakosságra az extraterhet, és inkább a Költségvetési Tanács véleményét valószínűsíti, mely szerint a bankadó egy részét elkerülhetetlenül a lakosság fogja megfizetni.
Egyre több hitel dől be
A jegybank arra számít, hogy a javuló gazdasági környezet miatt a következő években élénkülni fog a hitelkereslet, a bankrendszert hátrányosan érintő közelmúltbeli változások miatt azonban komoly a kockázat, hogy a gazdaság szereplői nem jutnak elegendő forráshoz, melynek következtében a kilábalás elhúzódik.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Az MNB szerint a közeljövőben még tovább növekszik a nem teljesítő hitelek aránya, jövőre a háztartások és a vállalatok rossz hitele összességében meghaladhatja a 15 százalékot a teljes hitelállományon belül. Ez az arány idén szeptemberben a vállalatoknál 12,6, a háztartásoknál 10,5 százalékot ért el.
Hazánk kockázati megítélése 2010 június eleje óta tartósan romlott és elszakadt a régiótól, a piac pedig különösen érzékeny a hazánkkal és különösen a jövő évi költségvetéssel kapcsolatos hírekre. A kormány ősszel bejelentett akcióterve stabilizálhatja a költségvetés pozícióját, azonban hosszú távon fenntarthatósági problémákat okozhat – jegyzi meg a stabilitási jelentés. A jegybank úgy látja, az idei és a jövő évi hiánycél teljesülhet, az szja-csökkentés javíthatja a háztartási ügyfelek hitelképességét, a társasági adócsökkentés pedig ösztönözheti a beruházásokat. A másik oldalon azonban a különadók rontják az adórendszer kiszámíthatóságát, visszafogják a beruházásokat, a szerkezeti reformok elmaradása pedig pár éves távlatban gyengíti a költségvetés fenntarthatóságát.
A magán-nyugdíjpénztári rendszert érintő lépések is növelik a költségvetés fenntarthatóságának kockázatait, ugyanis a kormány a pénztárakból szerzett egyszeri bevétellel tervezi elfedni az intézkedései nyomán megugró költségvetési hiányt. Ezzel az a probléma, hogy amikor majd ezek az egyszeri bevételek elapadnak, nem biztos, hogy fenntartható marad a költségvetés, ugyanis a költségvetés bevételeinek jelentős csökkentéséhez a kormány nem hajt végre olyan szerkezeti átalakításokat a kiadási oldalon, amelyekkel hosszú távon csökkennének az államháztartás finanszírozási problémái.
forrás: hirszerző
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el