„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Lakberendezés és stílus

Walter Gropius 20. századi háza a németországi Jénában

Bár Walter Gropius a Bauhaus – a legendás tervezőiskola, amelyet 1919 és 1928 között a németországi Weimarban vezetett – megalapítása után is folytatta hivatásos építészi tevékenységét, csupán hat magánlakás szerepelt azon projektek között, amelyeket a 30-as évek közepén, az ország végleges elhagyása előtt valósított meg. Ezek egyike, egy villa a közeli egyetemi városban, Jénában, 1924-ben Felix Auerbach fizikaprofesszor és felesége, Anna Silbergleit megbízásából készült.

A művészet és a zene szerelmesei – új otthonukban lógott Edvard Munch 1906-os portréja Auerbachról, amely Silbergleit ajándéka volt – magukévá tették a Gropius által kifejlesztett moduláris rendszert, amely a villát úgy kezelte, mintha az egy háromdimenziós kompozíció lenne, amely egymásba nyíló kötetekből vagy “Baukasten im Grossen” (nagy építőkészlet), ahogyan ő nevezte őket. Így a fő lakótereket tartalmazó kétszintes térfogat egy magasabb, kiszolgáló funkciókat befogadó épülettel kapcsolódik egymáshoz, aszimmetrikus eltolódással a kettő között.

A német-amerikai építész és a Bauhaus alapítója, 1926-ban

A ház a korai Bauhaus egy másik törekvését is tükrözi: a szín használatát, mint az építészet lényeges elemét. Az egyik diákot, Alfred Arndtot (1896-1976), aki éppen akkor tette le a falfestő szakmunkásvizsgáját, bízták meg, hogy tervezze meg a villa belső terének színpalettáját. Az elméletet a gyakorlatba átültetve Arndt “konstruktívan” alkalmazta a színeket, nem korlátozta az árnyalatokat az egyes fal- vagy mennyezeti síkokra, hanem hagyta, hogy azok átfolyjanak a szoba felületein, így a nagyobb terekben az átmenetek és kontrasztok magával ragadó élményét teremtették meg. Arndt eredeti sémája, összesen 37, többnyire pasztellszínekből álló színséma az évek során elhomályosult.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Szerencsére a házat 1994-ben Barbara Happe és Martin Fischer – egy akadémikus házaspár, akiknek a design iránti elkötelezettsége ugyanolyan erős, mint az eredeti tulajdonosoké – megvásárolta, és aprólékosan helyreállította a leromlott állapotú villát, beleértve az eredeti szivárványszínek visszaállítását. Ez azért volt lehetséges, mert Arndt részletes tervei fennmaradtak, és az eredmény élénken cáfolja azt a közkeletű tévhitet, hogy a Bauhaus-belsők mind szürkék és fehérek voltak. Fischer és Happe 2003-as, a projektet dokumentáló könyvét – The Auerbach House by Walter Gropius with Adolf Meyer – nemrég frissítették és újra kiadták. Ahogy ők mondják: “Nem tudtunk többé fehérre festett szobákban élni”.

Egy Rikizo Fukao festmény és egy Le Corbusier szék a németországi Jénában található Auerbach-házban, Walter Gropius (1883-1969) 1924-ben épült villájában, amelyet Barbara Happe és Martin Fischer restaurált.
Egy Louis Poulsen függőlámpa egy Peter Halley akril vászon előtt az étkezőben.
Az építészeti formákat kiemelő színvilágot az akkori Bauhaus-tanítvány, az iskola belsőépítészeti tanszékének későbbi vezetője, Alfred Arndt építész tervezte.
A villa egymásba illeszkedő térfogata, Gropius “óriási építőkockák” megközelítésének korai példája.
A hálószobában egy új szőnyeg, amely a Bauhaus-tanítvány Gertrud Hantschk, Arndt későbbi felesége tervei alapján készült.
A ház eredeti padlóburkolatát reprodukáló új linóleum.

Forrás: www.interiordesign.net



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb