„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Építőipari lexikonKörnyezetvédelem, energiatakarékosság

Napelem

Napelem segítségével a Napból a földünkre érkező sugárzását elektromos árammá alakítjuk.

A napelem egy félvezető, melyben leggyakrabban egy kristályos szilícium. Régóta ismert hogy a napelem, a nap sugárzását elnyelve a fényelektromos hatáson keresztül hoz létre elektromos áramot.
A ma legelterjedtebben használatos csoportosítás szerint beszélhetünk kristályos napelemről és vékonyréteg napelemekről.

A kristályos napelemek közül létezik monokristályos napelem és polykristályos napelem, a felszeletelt kristály szerkezetétől függően.Más energia előállítási módokkal összehasonlítva a napelemes elektromos energia előállítás számos előnnyel rendelkezik:
– Az energiaforrás ingyen áll rendelkezésre
– Nincs mozgó alkatrész (ellentétben például a szélerőművekben használt turbinákkal)
– Működése zajmentes
– Közvetlenül elektromos áramot állít elő
– Integrálható az épületek tetejére vagy akár külső burkolatára is
– Alacsony fenntartási költségek
– Nagyon tiszta energia előállítási folyamat, alacsony környezeti kockázattal

A monokristályos napelemek hatásfoka a legjobb (14-18%), de egyben ez a legdrágább napelem fajta. A polykristályos napelem a legelterjedtebb, jó hatásfokú (12-14%), de már jobban megfizethető napelem.
A legolcsóbb és legújabb technológia a vékonyréteg napelem.
A klasszikus napelem cellák egyik alternatívája az úgynevezett vékonyréteg technológiával előállított napelem cella. Az ilyen napelem cellák előállítása során, a klasszikus napelem cella vastagságának mintegy 1/300-ad részét kitevő aktív rétegre van szükség, amelynek előállításához egyrészt ugyan nagy pontosságú, de összességében egyszerűbb gyártástechnológia szükséges, másrészt lehetővé teszi a gyártási költségek jelentősebb csökkentését is.
A vékonyréteg napelem cellák önmagukban már régóta ismertek, de napjainkig piaci sikerüket több jelentős tényező akadályozta.
Az egyik tényező a vékonyréteg napelem cellák, klasszikus napelemekével összehasonlított alacsonyabb hatékonysága, másrészről pedig a megfelelő méretű napelem cellák előállítására alkalmas gyártóberendezések hiánya.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A folyamatos kutató-fejlesztő munka eredményeképpen mára a vékonyréteg napelemek hatékonysága jelentős mértékben növekedett és ma már versenyre kel a klasszikus napelemekével. Ugyanakkor a felhasználás szempontjából nagyon fontos tényező, hogy a vékonyréteg napelemek valós környezetben már jobb teljesítményt képesek nyújtani, mint a klasszikus napelem cellák, köszönhetően a magasabb hőmérsékleten mutatott alacsonyabb veszteségüknek, valamint az alacsony fényviszonyok közötti jobb hatásfokuknak. Az elfogadott ipari standard szerint a napelem cellák hatásfok mérését tipikusan 1000 W/m2, AMI 1.5 spektrumú besugárzás alkalmazásával 25 oC működési hőmérsékleten végzik.

Ma már több kísérleti bizonyíték támasztja alá, hogy azonos külső környezeti körülmények között, a teljes elektromos áramtermelő képesség szempontjából a vékonyréteg napelem cellák a klasszikus napelemeknél jobb teljesítményt nyújtanak.



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb