„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Matematika vezérelte a bonyolult geometriai otthon tervezését

A japán Tato Architects építészeti cég „House in Hokusetsu” projektjének okos geometriai alaprajza, optikailag végtelenül megsokszorozza a rendelkezésre álló helyet, az amúgy kis alapterületű otthonban.

Az életben mindenhol matematikai minták vannak körülöttünk – persze nem mindig látszanak azonnal. Vess egy pillantást magad körül, és látni fogod, hogy a vadvirág szirmaitól kezdve a falon a téglák elrendezéséig mindennek megvannak a maga matematikai alapjai. Az építészet esetében a geometriai minták hatalmas különbséget tudnak tenni abban, hogy egy tér hogyan néz ki és milyen érzést kelt.

A legtöbb épület szabványosított egyenes vonalú alaprajzokkal rendelkezik, de ez nem minden esetben a legjobb megközelítés. Ehhez az oszakai házhoz Yo Shimada vezető építész egy tesszellált geometriai mintát készített, majd kissé szabálytalanul elrendezte azt a ház alapterületén, mely dinamikusabb érzetet kelt az otthonban. Az eredmény a kétszintes házban terek sokaságát eredményezi, amelyek mind különféle szögeket zárnak be egymással, és a köztük lévő terek tetőablakokkal vannak kitöltve, vagy nyitva maradtak, hogy apró belső udvarokat képezzenek.

Az ügyfelek olyan otthont kértek, amely lehetővé tenné családjuk számára, hogy élvezzék egymás társaságát, de rengeteg apró, elszigetelt területtel rendelkezik az egyéni tevékenységekhez. Az építészek kifejtették, hogy szó szerint a dobozon kívül akartak gondolkodni ennek a projektnek a kialakításához, és ehhez felforgatták a doboz tipikus használatát. A falak keresztezésének és a sarkok enyhe manipulálásával, a megszokott 45 fok helyett, a térbeli tudatosságuk hirtelen bonyolulttá válik, és olyan érzetet kelt, mintha a korlátozott hely nagymértékben kibővült volna.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A matematika segített az építészeknek e következtetésre jutni. Úgy kezdték, hogy kis méretű modellekkel kísérleteztek, tizenkét 2,895 milliméteres négyzetet vettek alapul, és két háromszögből készült rombusszal kötötték össze őket. Az alaprajz diagramját nézve ez a tizenkét négyzet külön szobákként azonosíthatók. Majd mindegyiket fokozatosan elforgatva, az építészek hat közbenső teret is bevezettek a teljes elrendezésbe. Ezeket a rombusz alakú területeket meghatározatlanul hagyták a szabad felhasználás céljából.

Forrás: www.dornob.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb