„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

HírekKörnyezetvédelem, energiatakarékosság

Magyarország kormánya az atomenergia oldalán áll, és Ön?

A negyven éves szovjet atomtechnika üzemidő-hosszabbítása helyett megújulókat! mondja a Greenpeace.

Tegnap a Greenpeace aktivisták megszakítva az Országgyűlés ülését egy „Nincs biztonságos atomenergia – Támogasd az energiaforradalmat!” feliratú, hétszer négy méteres transzparenst eresztettek le az Országgyűlés üléstermének karzatáról. Így tiltakoztak az ellen, hogy miközben világszerte egyre többen ismerik el az atomenergia életképtelenségét és veszélyességét, Fukusima és az atomenergiát elsöprő olasz népszavazás után a magyar kormány az atomtörvény módosításával és az új energiastratégiával egy fél évszázadra függővé tenné az egész országot a nukleáris ipartól, bebetonozva energiafüggőségünket és az atomenergiával járó halálos kockázatokat.

Az EU-ban már ciki, de az Orbán kormánynak kell az atom.

A józan észnek nem, valakinek nagy üzlet.

Rohonyi Péter kampányfelelős az akció kapcsán elmondta: „Fukusima leolvadt 40 éves reaktorai után fel kell fogni: az atomenergia elsősorban biztonsági kérdés, ahol törvényszerűek az emberi, tervezési hibák. Fukusimában az eddig az ipar által biztonságosnak mondott 40 éves japán-amerikai reaktorok olvadtak le és okoztak katasztrófát. Ennek nem csak a földrengés és a szökőár volt az okai, hanem a rossz tervezés és elégtelen műszaki színvonal is. Pakson a már 30 éve épült, 40 éves konstrukciójú szovjet reaktorok üzemidejét tervezik újabb húsz évvel meghosszabbítani. A Greenpeace elfogadhatatlannak tartja, hogy az alternatívák mélyreható vizsgálata nélkül hazánk jövőjét és a magyarok biztonságát eladják az ellenőrizhetetlen nukleáris iparnak.”

„Szerencsére Magyarországnak komoly lehetőségei vannak mind a megújulók, mind pedig az energiahatékonyság-, illetve takarékosság terén. A fenntartható energiagazdálkodás kialakításával 20-40-szer gyorsabban és 2-7-szer olcsóbban csökkenthetjük a CO2 kibocsátásunkat, és sokkal több, ráadásul zöld munkahelyet teremthetünk, évtizedekre fellendítve a kis- és középvállalkozói szektorokat is. A megújulós szektor nem csak a klímavédelem miatt lett mára a világgazdaság egyik fő motorja és a válságból való kilábalás legfőbb eszköze. Itthon azért akadályozzák a megújulók elterjedését, hogy Paks szükségessége megkérdőjelezhetetlennek tűnjön” –tette hozzá Stoll Barbara klíma- és energiakampányos.

Bár az eddigi stratégiákhoz képest az új energiastratégia tartalmaz pozitív elemeket, két alapvető kérdésben a mostani dokumentum sem tudott elszakadni a rossz hagyományoktól.
Egyrészt a stratégia az energia-felhasználás folyamatos növekedésével számol. Ez a mostani rendkívüli pazarlást és rossz hatékonyságot figyelembe véve teljességgel ésszerűtlen és ellentétes a fenntarthatósággal. Másrészt a stratégiában vázolt forgatókönyvek mindegyike tartalmazza az összes paksi blokk teljes – 20 éves –élettartam-hosszabbítását, bebetonozva a halálosan veszélyes atomenergiát, számtalan biztonsági kockázatot okozva mindannyiunk nevében – de mindannyiunk megkérdezése nélkül. Ezzel a kormány ellehetetleníti a megújulók nagyarányú rendszerbe lépését és a fenntartható energia rendszer kiépülését is.
Paks bővítésének költségeit még kormányzati források is 3000 milliárd forintra teszik, mely az ország éves költségvetésének mintegy 25%-át jelenti. Mind a nemzetközi tapasztalatok, mind a hazai nagyberuházások sorsa azt vetíti előre, hogy az összeg menet közben csak nőni fog. Rohonyi Péter ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi atomerőmű a szocializmusban nem piaci alapon épült, az ott termelt áramban nincsenek benne a beruházási költségek. Azonban a bővítés után a rendkívüli beruházási költségek miatt energiarendszerünk nagy része így rendkívül drága áramra lesz utalva – ha egyáltalán be tudjuk fejezni az építkezést.
A Greenpeace felszólítja a magyar kormányt, hogy a magyar állampolgárok biztonságát szem előtt tartva álljon ellen a nukleáris lobbi nyomásgyakorlásának és határozza el a kiöregedő paksi reaktorok lehető leghamarabbi leállítását, és kezdje meg a fenntartható energiagazdaság nagyarányú kiépítését.

Háttéranyag
I.    Energiapolitika
Globális kitekintés-részlet:
Már Fukusima előtt is egyértelműen látszott, hogy egyre csökken az atomenergia szerepe a globális energiamixben, míg a megújulós és energiahatékonysági szektorok háromévente megduplázódnak. A Greenpeace már az Energia[forradalom] tanulmánysorozatának harmadik kiadásánál tart, s az utóbbi időben sorra jelennek meg a számításainkat, következtetéseinket igazoló tanulmányok, többek között a Nemzetközi Energiaügynökség, az IPCC és az UNEP tanulmányai.A világ első és második legnagyobb gazdaságú országai (USA és Kína) azért küzdenek, hogy kié legyen az elsőség a megújulós és energiahatékonysági technológiák fejlesztése és gyártása terén; a világ harmadik és negyedik legnagyobb gazdaságai, Japán és Németország, újraértékelve energiapolitikájukat, hátat fordítottak az atomenergiának  és a megújulókra és energiahatékonyságra épülő, fenntartható energiagazdaság teljes kialakítása felé vették az irányt.

2010 végén világszerte 65 atomerőmű építése volt folyamatban. Ebből tizenkettőt már több mint 20 éve így jegyeznek, 45-nek nem volt hivatalos üzemkezdeti ideje, a legtöbb késésben volt; 50 épült négy átláthatatlan energiahálózat valamelyikében (25 Kínában, a többi 25 Indiában, Oroszországban és Dél-Koreában). Mind a 65-öt központi tervezők vették meg, és egyik sem szabadpiaci vásárlás volt, ahol az egyéb lehetőségek egyenlő eséllyel versenyezhettek volna, vagy össze lettek volna mérve.

A megújulók ezzel szemben uralják a piacot, a világ újonnan telepített áram-előállítási kapacitásának felét biztosítva 2008-09-ben, illetve 55%-át az Egyesült Államokban 2009-ben (szemben a 2004-es 2%-kal). És miközben a szél- és napenergia virágzik, az atom és a szén hervad – utóbbiak költségei és kockázatai eltántorítják a befektetőket. Végezetül, az innováció és a tömegtermelés, nem a hatalmas egységek teszik az atomenergia megújuló versenytársait feltartóztathatatlanul olcsóbbá: a szélturbinák ára ötödével csökkent 2007 óta (és az új atomerőművek kilowattonkénti árát két-háromszorosan veri), a napenergiáé pedig felével, és idén újabb 10-25%-os esést várnak. Nem csoda, hogy a „mikroenergia” – a kogenerációs erőművek (CHP) és a nagy vízerőműveken kívüli megújulók – adták a világ új elektromosságának 91%-át 2008-ban.

2010-ben a nagy vízerőműveken kívüli megújulók 151 milliárd dolláros magánbefektetést hoztak (az atom semennyit), és így a korábbról meglévőekkel együtt meghaladták az atomerőművek világszintű összes telepített kapacitását. 2014-re a termelésben is nagyobbak lesznek.” (Amory Lovins  )

EU-s kitekintés-részlet:


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Az Európai Unióban már Fukusima előtt is megfigyelhető volt, hogy szigorodik a nukleáris energiatermelés közösségi felügyelete.  Ausztriában törvény készül(t) arról, hogy, 2015-től kezdve semennyi nukleáris áramot nem fognak importálni. Németország után Svájc is bejelentette, hogy kivezeti energiamixéből az atomenergiát. Az olaszországi népszavazás 1987 után másodszor utasította el, elsöprő többséggel, a nukleáris energiát.

Romániában a közelmúltban sorra léptek vissza a korábban már elköteleződő beruházók egy atomerőmű építési projektjének finanszírozásától. Az antinukleáris hangok tovább erősödtek Svédországban, Belgiumban, Hollandiában, Finnországban és a nukleáris ipar fellegvárának számító Franciaországban is.

Az EU jövőre szóló energiagazdasági tervei között is versenyben van a szinte 100%-os megújulós, energiahatékonyságra építő 2050-ig terjedő forgatókönyv, valamint az uniós távlati energiahálózat-fejlesztési irányvonalakban is a decentralizáción, az intelligens hálózatokon és az áramtovábbítási- és tárolási kapacitások dinamikus növelésén van a hangsúly.

A Német Ipari Kamara szerint náluk már jövőre, 2016-ra pedig már Magyarországon is leesik a fotovoltaikus áramtermelés ára a hálózati áramárakéra;

II.    Nukleáris biztonság – a napokban benyújtott atomtörvény módosítók fényében

A nukleáris biztonsággal kapcsolatos legfontosabb probléma az, hogy az új magyar atomtörvény módosításai drasztikusan rontják a már amúgy is erősen kérdőjeles magyar nukleáris biztonságot és ezzel teljesen szembe mennek a nemzetközi trendekkel.

Az egyértelműen a nukleáris ipar nyomására tervezett módosításokkal lényegében összevonnák az engedélyezési és az építési, átalakítási folyamatokat, ezzel drasztikusan növelve a biztonsági kockázatokat. A folyamatban lévő atomerőmű építéseknél ezrével találtak minőségi és más biztonság-specifikus hibákat az érintett országok regulátorai. Mire számíthatunk vajon, ha itt, Magyarországon, ahol amúgy is rosszabb állapotú a nukleáris felügyeleti hatóság, mint számos nyugat-európai országban, tovább gyengítjük az Országos Atomenergia Hivatalt, tovább szűkítjük az atomenergetika felügyeletében részt vevők körét s további feladatköröket adunk át a profitmaximalizálásban érdekelt üzemeltetőnek

Öt tény a Paksi Atomerőműről:

  • Pakson nincs másodlagos, vasbeton-dóm konténment;
  • A paksi reaktoroknál (VVER 440/213), egy esetlegesen bekövetkező baleset esetén hivatalosan megengedett, a környezetbe kikerülő sugárzó anyagokra vonatkozó napi szivárgási tényező 14,7%,s bár az utóbbi időben mért értékek ennél kicsit jobbak (5-10% az egyes blokkokra értve), még így is a 0,5% – 1%-os nyugati átlag tízszeresét adják.
  • A paksi 1-es blokknál alkalmazott védelmi rendszer a saját fajtájában az első, amit valaha is megépítettek, sokak szerint nem állná ki a próbát, ha bekövetkezne akár egy, a tervezéskor figyelembe vett elképzelhető legnagyobb baleset. A tervezésen túli balesetekről –mint amilyennek a fukusimai baleseteket is – nem is beszélve;
  • Paks szeizmikus törésvonalon fekszik;
  • Paks eddigi legnagyobb, INES-skálán 3-as, súlyos üzemzavara közvetlenül a hosszú évek biztonsági fejlesztései után következett be, melynek se felelőse, se pontos körülményei nem ismertek a mai napig.

forrás: greenfo.hu



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Egy hozzászólás

  1. Bővítés kell természetesen.
    A bölcsészek pedig foglalkozzanak a bálnákkal inkább, ahhoz se értenek, de azzal nem árthatnak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb