„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Kaliforniai diákok együttműködő robotok segítségével építették az Arroyo-hidat

A Dél-Kaliforniai Egyetem Építésziskolájának hallgatói egy komplex hidat terveztek és építettek Los Angelesben, félig robotikus eljárás segítségével, amellyel minimalizátlák az építési hulladék mennyiségét. A 70 méteres Arroyo-Bridge egy spekulatív projektként kezdődött a Dél-Kaliforniai Egyetem tervező-építő stúdiójában, melynek vezető kutatója R Scott Mitchell.

A fő szerkezetet acélcsövek bonyolult szövete alkotja, amelyet a levelek erezettsége és a faágak ihlettek. A híd felépítése egy olyan kihívás eredményeként jött létre, amelyben 13 egyetemistát bíztak meg azzal a feladattal, hogy parametrikus tervezési eszközök segítségével tervezzenek egy gyalogos hidat. Míg a tervezés eredetileg hipotetikus volt, egy Los Angeles-i kanyon egy adott helyének kellett megfelelnie, hozzáférést biztosítva a kilátáshoz a fák felett.

Az összetett geometria miatt a tervezést szinte lehetetlen lett volna megvalósítani hagyományos kézi gyártási módszerekkel. A Martin Architecture építészeti céggel, a Madworkshop formatervező műhellyel és az Autodesk mérnöki szoftvercéggel együttműködve a csoport elkezdte vizsgálni, hogy miként lehetne megvalósítani a tervet robotok segítséggel.

A csoport által kidolgozott folyamat során emberi erőforrású hegesztők dolgoztak ipari robotkarokkal, mivel a robotok sokkal pontosabb pozícionálást érhetnek el, mint a tartózsalu használata. Ez a fajta folyamat kooperatív robotikaként ismert, mivel ahelyett, hogy a dolgozókat automatizálnák, a kettő ugyanazon a feladaton dolgozik együtt, tehát ötvözi a robotika pontosságát az emberi kreativitással és alkalmazkodóképességgel. Ilyen módon 600 darab A500 csőacélból és A572 lemezacélból készült alkatrészt hegesztettek 30 szakaszra. Ezeket aztán a helyszínen rögzítették.

A robotok hatékonyan kiküszöbölték a zsaluzat szükségességét a hegesztési folyamatban, csökkentve a szokásos anyaghulladékot. Az acélhulladékot is minimálisra csökkentették a szerkezeti elemek precíziós elővágásával többtengelyes csövekből álló lézer- és vízsugaras vágógépekkel. Összességében a projekt kevesebb, mint 500 kilogramm építési hulladékot termelt, amelyek mindegyikét újrahasznosították.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Mitchell szerint bár a projekt megvalósulhatott volna hagyományos szerelvényekkel és gyártási technikákkal, de sokkal drágább és pazarlóbb, és kevésbé pontos lett volna (a hulladékot ebben az esetben legalább 3 tonnára becsülték).

Az Arroyo-híd projektjében hat évig telt el a tervezés és a befejezés között. Acélszerkezete vörösesbarna, hosszú élettartamú bevonattal van ellátva, amely kiegészíti a környező növényi életet.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb