„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

KiemeltKiemelt cikkeinkMagnézium lapveszélyt rejtő építőanyagok

Az MgO (magnézium-oxid) burkoló lapok hátrányai és korróziós problémái

Bevezetés

A magnézium-oxid (MgO) lapok az utóbbi években egyre népszerűbbé váltak az építőiparban. Gyakran használják őket külső és belső burkolólemezként, gipszkarton vagy cementlap alternatívájaként, mivel nem éghetőek (Euroclass A1 besorolásúak), jó a tűzállóságuk és könnyen megmunkálhatók. Sok gyártó vízállóként vagy penészállóként hirdeti ezeket a lapokat. Ugyanakkor a gyakorlati tapasztalatok és kutatások rámutattak, hogy az MgO lapoknak komoly hátrányai és kockázatai vannak. Különösen kiemelkedik a korróziós probléma, amely számos épületben okozott már váratlan károkat. Az alábbiakban áttekintjük az MgO lapok főbb problémáit – a korrózió okait és hatásait, az egyéb hátrányokat (például időjárásállóság, mechanikai és egészségügyi kockázatok), valamint konkrét példákat és szakvéleményeket a témában.

Az MgO lapok korróziós problémái

Az MgO lapok legjelentősebb problémája a korrózió, amely elsődlegesen a lapok gyártási összetételéből ered. Sok MgO lap magnézium-klorid (MgCl₂) kötőanyagot tartalmaz, amely higroszkópos (nedvszívó) anyag. Magas páratartalom vagy nedvesség hatására az MgO lap magába szívja a vizet, majd a felesleges nedvesség “könnycseppek” formájában kicsapódik a lap felszínére. Ezt a jelenséget a gyakorlatban az „izzadó” vagy „könnyező” MgO lap jelzővel illetik. A lapokból kicsorgó nedvesség pedig nagy mennyiségű oldott kloridot tartalmaz, azaz lényegében sós lé formájában távozik. A sós nedvesség közvetlen korróziós hatást gyakorol minden közeli fémre. A fém rögzítőelemek (például csavarok, szegek, acélprofilok) néhány hónap alatt erősen rozsdásodni kezdenek az MgO lap közvetlen közelében. Megfigyelték, hogy a horganyzott acél védő cinkrétege is gyorsan szétmaródik, ha MgO lapból származó sós víz éri.

Károk faszerkezetek esetén

Nemcsak a fém szerkezeti elemekre veszélyes az MgO lapok által kibocsátott sóoldat. Ha a sós víz fa szerkezetekkel érintkezik, az jelentősen megnöveli a fa nedvességtartalmát, ami elősegíti a gombásodást, penészképződést és a szerkezeti gyengülést. A folyamatosan nedvesedő fa idővel elveszíti mechanikai stabilitását, és jelentős szerkezeti károkhoz vezethet. Magyar építkezéseken is észlelték, hogy az MgO lapok mögötti faszerkezetek egy idő után átnedvesedtek, ami csökkentette az épület teherbíró képességét.

Egyéb hátrányok és kockázatok

Az MgO lapok korrózión túl több egyéb hátránnyal is rendelkeznek, amelyek korlátozzák megbízható alkalmazásukat. Ezek közé tartozik a gyenge időjárásállóság és nedvességérzékenység, a mechanikai és szerkezeti problémák, valamint bizonyos egészségügyi kockázatok. Az MgO lapok belső kötőanyagának károsodása következtében a lapok repedezhetnek, törékennyé válhatnak, és veszíthetnek a stabilitásukból.

Dokumentált esetek és példák

  • Dánia (2010-2015): Számos épület homlokzati MgO lapjai elkezdtek sóoldatot kibocsátani, ami súlyos korróziós és penészkárokat okozott. A probléma miatt több milliárdos költségű felújításra volt szükség, és az MgO lapokat gyakorlatilag betiltották a külső alkalmazásoknál.
  • Egyesült Királyság (2020): Az NHBC, az egyik legnagyobb brit építési garanciaszervezet, nem engedélyezi MgO lapok alkalmazását garanciális épületeknél a magas korróziós kockázatok miatt.
  • Kanada és Ausztrália: Több tartományban hivatalosan is figyelmeztettek, illetve korlátozásokat vezettek be az MgO lapok korróziós problémáira való tekintettel.
  • Magyarország: Több hazai építkezés során tapasztalták, hogy a beltérben használt MgO lapok magas páratartalom mellett szerkezeti gyengülést okoztak. Egyes kivitelezések során a falburkolati lapok leválása és a rögzítő elemek korróziója volt megfigyelhető.

Egyre több cég jelenik meg MGO SIP panelekkel, ezekkel is lehet gond?

Bár az MGO SIP paneleknek számos előnyük van, bizonyos problémák és kihívások felmerülhetnek:


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 
  1. Nedvesség okozta sókiválás és degradáció
    • Egyes gyengébb minőségű MGO lapok esetén előfordulhat, hogy páratartalom hatására sókiválás történik. Ez nemcsak esztétikai probléma, hanem a panel szerkezeti integritását is ronthatja.
    • Ha az MGO lap rossz minőségű vagy nem megfelelően kezelt, akkor akár megrepedhet vagy porladhat is hosszú távon.
    • Az MgO alapú SIP panelek ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint az önálló MgO lapok, csak az összetett szerkezet miatt a hatások még súlyosabbak lehetnek. A SIP panelek jellemzően két külső burkolati rétegből és egy belső szigetelő habrétegből (általában EPS, PUR vagy PIR habból) állnak. Ha az MgO burkolat elkezd „könnyezni”, a felszabaduló sós nedvesség a rögzítőelemek és a belső szerkezeti kapcsolatok korrózióját gyorsíthatja.
    • Sok SIP panel esetében a burkolatot fa bordázat tartja össze. Ha az MgO lapok nedvességet vesznek fel és engednek ki, az a fa elemek átnedvesedéséhez vezethet. Ez penész- és gombaképződést, valamint a fa szerkezeti gyengülését idézheti elő. Ha a fa huzamosabb ideig nedves marad, akkor rothadásnak indulhat, ami a SIP panel teherbíró képességét jelentősen csökkenti.
  2. Hőtágulás és repedezés
    • Az MGO lapok hőtágulási tulajdonságai eltérhetnek más építőanyagokétól, és ha nincs megfelelően rögzítve, idővel repedések alakulhatnak ki a csatlakozásoknál.
  3. Terhelhetőség és mechanikai ellenállás
    • Bár az MGO erős anyag, bizonyos típusai törékenyebbek lehetnek, mint az OSB, különösen ütőterhelés vagy hajlító igénybevétel esetén.
    • Egyes gyártók nem megfelelő minőségű MGO lapokat használnak, amelyek kevésbé ellenállóak.
  4. Gyártási minőség és standardizálás hiánya
    • Az MGO lapok gyártása nem mindenhol egységesen szabályozott, ezért nagy különbségek lehetnek a minőségben.
    • Kínából importált olcsóbb MGO lapok esetében előfordultak minőségi problémák, míg európai vagy amerikai gyártók szigorúbb szabványok szerint dolgoznak.
  5. Hőszigetelő réteg károsodása
    A szivárgó sós nedvesség és az MgO lapok nedvességfelvétele károsíthatja a panel belsejében lévő hőszigetelő réteget is. Az EPS (expandált polisztirol) vagy PUR/PIR hab nedves környezetben elveszítheti hőszigetelő képességét, és ha a sók beleszivárognak, azok hosszú távon roncsolhatják a habszerkezetet.
  6. Rögzítési és építési kihívások
    • Az MGO panelek speciális csavarokat és ragasztókat igényelnek, amelyeket nem mindig könnyű beszerezni vagy helyesen alkalmazni.
    • Ha nincs megfelelő páratechnikai megoldás a SIP panelek beépítésénél, a belső páravándorlás károsíthatja az anyagot.
  7. Időjárásállóság hiánya
    Bár az MgO lapokat gyakran időjárásállónak hirdetik, a valóságban a SIP panelek külső burkolataként alkalmazva komoly problémák jelentkezhetnek, különösen, ha azok esőnek vagy magas páratartalomnak vannak kitéve. A lapok vetemedhetnek, megrepedhetnek, és ha a repedéseken keresztül víz jut a belső szerkezetbe, az további károkat okozhat.

Összegzés:

Az MGO alapú SIP paneleknek vannak komoly előnyei, különösen tűz- és vízállóság szempontjából, de a megfelelő minőségű alapanyag beszerzése és a precíz kivitelezés elengedhetetlen. Ha gyenge minőségű MGO lapokat használnak, akkor hosszú távon repedések, porladás vagy sókiválás jelentkezhet.

Ha SIP panelekben gondolkodsz, érdemes megbízható gyártótól származó, megfelelően tesztelt MGO lapokat választani, és figyelni a beépítés minőségére! 🚧🔍

Tudományos kutatások és iparági vélemények

Az MgO lapokkal kapcsolatos problémák súlyosságát tudományos vizsgálatok és iparági szervezetek is alátámasztják. Több tanulmány kimutatta, hogy az MgO lapok magas páratartalom esetén gyorsan romlanak és a korróziós folyamatok már néhány év alatt jelentős szerkezeti károkat okozhatnak.

Következtetés

Az MgO burkolólapok alkalmazása csak nagyon körültekintően ajánlott, különösen nedves környezetben. Az iparági visszajelzések és tudományos kutatások alapján kiemelten fontos, hogy csak szigorú minőségellenőrzésnek alávetett, ellenőrzött összetételű lapokat használjunk, vagy alternatív anyagokat válasszunk, ha fennáll a nedvesedés kockázata.

Források



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

'Fel a tetejéhez' gomb