„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

51 év után végre életre kel Hélio Oiticica szobrászati víziója New Yorkban

51 évvel az első elképzelése után végre megvalósul a néhai brazil-amerikai művész, Hélio Oiticica interaktív szobra New Yorkban. Oiticica Subterranean Tropicália Projects (1971) című alkotását a 70-es években a bürokrácia meghiúsította, bár a művész sosem adta fel a kísérletet, hogy a nagyszabású szabadtéri installációt kiállítsák. A 42 éves korában, 1980-ban bekövetkezett halála előtt Oiticica több kicsinyített változatot is készített, abban a reményben, hogy valamelyik valahogy működni fog. Idén az eredeti szerkezet egyik kisebb változata, a PN15 nevű, végre életre kel a queensi Socrates Sculpture Parkban.

Hélio Oiticica művének kicsinyített változata

Az eredeti Subterranean Tropicália Projects egy hatalmas, többszintes, szinte labirintusszerű belső térrel rendelkező szerkezet lett volna, ahol a látogatók “felfedezhetik” Oiticica és más művészek műalkotásait, és interakcióba léphetnek egymással. Sajnos a város pénzügyi támogatásának és engedélyeinek megszerzése egy ilyen nagyméretű installációhoz elérhetetlennek bizonyult. A PN15 a projektet egy 40 láb átmérőjű, íves folyosókból álló, kör alakú szerkezetként dolgozza át, amely növényekkel és vetített képekkel teli, multiszenzoros élményt nyújt a látogatóknak. Az installáció a futása során brazil és queer művészek interaktív előadásainak és workshopjainak is színhelye lesz.

Légifelvétel az elképzelés lekicsinyített változatáról

Az installáció az első, hogy Oiticica kültéri alkotása az Egyesült Államokban bemutatásra kerül. A projekt az Americas Society-nek köszönhetően haladhat előre, amely ösztöndíjak és kiállítások révén összekötőként működik a New York-i latin-amerikai művészek számára. Az eredeti terv kartonmakettje és a két módosított változat (PN14 és PN15) vázlatai az Americas Society “This Must Be the Place” című kiállításának I. részében voltak láthatók, a “Latin-amerikai művészek New Yorkban, 1965-1975” című kiállításon. Az I. rész decemberben zárult, a II. rész pedig május 21-ig tartott.

Hélio Oiticica művész

“Ez a műalkotás ma is ugyanolyan radikális, mint a 70-es években volt” – mondta az ARTnewsnak Aimé Iglesias Lukin, az Americas Society vizuális művészetekért felelős igazgatója és vezető kurátora. “Egy olyan műalkotás, amely ingyenes, a nyilvánosság számára hozzáférhető, és amely részvételre hívja őket, és kapcsolatba lép velük. Ebből pedig nincs elég”. – tette hozzá.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Iglesias Lukin szerint a kiállítás “az 1960-as és 70-es évek amerikai művészetének újraolvasását kínálja a bevándorlók, jelen esetben a latin-amerikai bevándorlók szemszögéből. El kell kezdenünk megkérdőjelezni, hogy New York milyen mértékben vált azzá a kozmopolita központtá, ami, a bevándorlók nélkül. Hogyan magyarázzuk meg a neoavantgárdot azok nélkül a művészek nélkül, akik Európa, Latin-Amerika és Ázsia minden tájáról érkeztek?”.

Oiticica eredeti terve

Oiticica először a Central Parkban való kiállításra tervezte a művet, de ahogy Iglesias Lukin megjegyzi, a mai Central Park nagyon más, mint az 1970-es években volt. A Socrates Sculpture Parkban felállítva a műnek nagyobb hatása lesz, mint amilyet Oiticica elképzelt, és amelyet leginkább a hétköznapi New York-i munkásosztálybeliek látnak és tapasztalnak, nem pedig a turisták és a gazdag manhattaniak. A park egy olyan hely, ahol a helyi lakosok töltik szabadidejüket, kosárlabdáznak, futnak és kutyát sétáltatnak. Oiticica azt szerette volna, ha a Subterranean Tropicália Projects elősegíti a “creleisure”-t, az általa a kreatív szabadidőre kitalált kifejezést, és teret biztosít a tervezett és spontán előadásoknak egyaránt.

ww.dornob.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb